Pravdepodobne viete, že firma sa založí po tom, ako sa zapíše do Obchodného registra. Tento zápis je však pomerne komplikovaný a okrem iných bodov sa do OR SR musí zaregistrovať aj oficiálne sídlo tejto firmy. V takomto prípade však môže ísť o adresu ľubovoľných bytových alebo nebytových priestorov- teda napr. aj adresu vášho bydliska, kancelárie alebo inej nehnuteľnosti, na ktorej si budete môcť preberať firemnú poštu a kde vás budú môcť kontaktovať obchodní partneri či daňová kontrola.
- Ide vlastne o kontaktnú a reprezentačnú adresu firmy, pod ktorou si vás nájdu partneri a štátne inštitúcie v Obchodnom registri.
Máte teda niekoľko rôznych možností v tom, aké sídlo si vyberiete.
Ktoré by však pre vás bolo najvýhodnejšie? Tu sa oplatí zvážiť niekoľko faktorov. Hlavne vynaložený finančný rozpočet, vybavenie a dostatok súkromia.
Ak je vašou prioritou šetriť a výrazne znížiť náklady, prenajatá kancelária zrejme nebude tým najvýhodnejším riešením. Ceny za prenájom týchto priestorov sú spravidla vysoké, obzvlášť za ponuky kancelárií vo veľkých mestách- teda v centre biznisu a služieb na Slovensku.
Väčšie firmy, ktoré zamestnávajú rady kancelárskych pracovníkov napriek tomu tieto priestory potrebujú. Je ale aj veľa iných odvetví a podnikateľov, ktorí by si však v pohode vystačili aj bez nich. Začínajúce start-upy, menšie firmy, profesie ako copywriteri, programátori, majitelia e-shopov, dizajnéri, architekti, atď. ktorí dokážu podnikanie riadiť sami (alebo s malým počtom ľudí) cez internet a z domu.
V otázke súkromia zas ale nie je najlepšie zaregistrovať adresu svojho bytu/domu. Nikdy neviete, kedy vás prekvapí kontrola z úradu alebo obchodní partneri, ktorí vás budú čakať na terase či na chodbe (čo nepôsobí profesionálne). A spolu s vašou osobnou poštou budete v schránke nachádzať aj tú firemnú.
Z hľadiska šetrenia financií a dostatočného súkromia je najlepšou voľbou virtualne sidlo firmy za nízke mesačné poplatky, s lukratívnou adresou, sekretariátom a doplnkovými službami pre podnikateľa.